Orzecznictwo

W Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Płońsku działa Zespół Orzekający, który wydaje orzeczenia o potrzebie:

  • kształcenia specjalnego,
  • indywidualnego nauczania,
  • indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego,
  • zajęć rewalidacyjno – wychowawczych zespołowych oraz indywidualnych.

Zespół wydaje także:

  • opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

Orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydawane są na etap edukacyjny lub 1 rok szkolny.

Zespoły Orzekające działające w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Płońsku wydają orzeczenia i opinie o wczesnym wspomaganiu rozwoju dla dzieci i uczniów uczęszczających do przedszkoli, szkół i ośrodków, mających siedzibę na terenie działania Poradni (powiat płoński).

W przypadku dzieci i młodzieży nieuczęszczających do przedszkola, szkoły lub ośrodka orzeczenia oraz opinie o potrzebie wczesnego wspomagania wydaje Zespół Orzekający ze względu na miejsce zamieszkania tych dzieci (powiat płoński).

Zespół Orzekający w celu rozpatrzenia wniosku rodzica powołuje Dyrektor Poradni.

W skład Zespołu Orzekającego wchodzą:

  1. dyrektor poradni lub upoważniona przez niego osoba – jako przewodniczący zespołu;
  2. psycholog;
  3. pedagog;
  4. lekarz;
  5. inni specjaliści, w szczególności posiadający kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej, jeżeli ich udział w pracach zespołu jest niezbędny.

Pracą zespołu kieruje jego przewodniczący.

Osoby biorące udział w posiedzeniu zespołu są obowiązane do nieujawniania spraw poruszanych na posiedzeniu, które mogą naruszać dobra osobiste dziecka lub ucznia, rodziców dziecka lub ucznia, osób wchodzących w skład zespołu oraz osób uczestniczących z głosem doradczym.

Zespoły Orzekające wydają orzeczenia i opinie na pisemny wniosek rodzica dziecka lub ucznia lub na pisemny wniosek pełnoletniego ucznia. Do wniosku wnioskodawca dołącza kopie dokumentów potrzebnych do jego rozpoznania. Wnioskodawca dołącza do wniosku o wydanie orzeczenia lub opinii dokumentację uzasadniającą wniosek, w szczególności wydane przez specjalistów opinie, zaświadczenia oraz wyniki obserwacji i badań psychologicznych, pedagogicznych i lekarskich, dokumentację medyczną dotyczącą leczenia specjalistycznego.

Jeżeli wniosek o wydanie orzeczenia lub opinii został złożony do zespołu niewłaściwego do jego rozpatrzenia, przewodniczący zespołu niezwłocznie przekazuje wniosek do poradni, w której działa zespół właściwy do rozpatrzenia wniosku, zawiadamiając o tym wnioskodawcę.

Jeżeli z treści wniosku o wydanie orzeczenia lub opinii wynika, że nie dotyczy on wydania orzeczenia lub opinii, albo jest złożony przez osobę nieuprawnioną, przewodniczący zespołu niezwłocznie zwraca wniosek wraz z wyjaśnieniem przyczyny zwrotu wniosku oraz informacją o możliwym sposobie załatwienia sprawy.

W przypadku potrzeby wydania dziecku lub uczniowi:

  1. dwóch rodzajów orzeczeń albo
  2. orzeczenia i opinii, albo
  3. dwóch rodzajów orzeczeń i opinii

– wnioskodawca składa jeden wniosek.

Wnioskodawca na początku zgłaszając się do PP-P wypełnia i przesyła / dostarcza do Poradni Kartę zgłoszenia oraz Zgodę na objęcie dziecka lub ucznia opieką PP-P:

W PP-P w Płońsku obowiązuje jeden wzór Wniosku do Zespołu Orzekającego – wnioskodawca zaznacza we wniosku, o co się ubiega.

Wniosek do Zespołu Orzekającego:

OPINIE O WCZESNYM WSPOMAGANIU ROZWOJU

Do wczesnego wspomagania rozwoju dziecka kwalifikowane są dzieci od chwili wykrycia niepełnosprawności do czasu podjęcia obowiązku nauki w szkole. Powodem objęcia wczesnym wspomaganiem jest niepełnosprawność dziecka oraz potrzeba stymulowania rozwoju psychoruchowego i społecznego dziecka.

Wczesne wspomaganie udzielane jest w oparciu o opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

Ubiegając się o powyższą opinię rodzice przede wszystkim muszą udowodnić niepełnosprawność dziecka i potrzebę pobudzania jego rozwoju.

Procedura wydawania opinii o wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka:

Rodzice/ opiekunowie prawni ubiegający się o wydanie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka wypełniają Kartę zgłoszenia oraz Zgodę na objęcie dziecka opieką PP-P i załączają zaświadczenia lekarskie oraz znajdujące się w ich posiadaniu wyniki badań i inną dokumentację uzasadniającą zgłoszenie, potwierdzającą rozpoznanie niepełnosprawności dziecka.

Procedura wydawania powyższych opinii jest taka sama jak procedura wydawania orzeczeń.

W sprawach wymagających wydania opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju zbiera się Zespół Orzekający (po zebraniu całej dokumentacji w sprawie i wykonaniu niezbędnych badań diagnostycznych).

Zespół Orzekający zbiera się w określonym terminie i wydaje odpowiednio:

  • Opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka/ opinię o braku potrzeby wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

ORZECZENIA O POTRZEBIE KSZTAŁCENIA SPECJALNEGO:

Procedura w przypadku ubiegania się o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego:

Rodzice ubiegający się o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego przedkładają w Poradni następujące dokumenty:

Konieczne jest dołączenie do wniosków opinii o dziecku przygotowanej przez nauczyciela na druku:

W sprawach wymagających wydania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego zbiera się Zespół Orzekający (po zebraniu całej dokumentacji w sprawie i wykonaniu niezbędnych badań diagnostycznych).

Zespół Orzekający zbiera się w określonym terminie i wydaje odpowiednio:

  • Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego/ orzeczenie o braku potrzeby kształcenia specjalnego/ orzeczenie o odmowie uchylenia orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego

ORZECZENIA O POTRZEBIE INDYWIDUALNEGO NAUCZANIA LUB INDYWIDUALNEGO OBOWIĄZKOWEGO ROCZNEGO PRZYGOTOWANIA PRZEDSZKOLNEGO:

W przypadku ubiegania się o wydanie orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania (lub orzeczenia o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego) do wniosku rodzica należy dołączyć zaświadczenia lekarskie określające powód ubiegania się o nauczanie indywidualne oraz proponowany przez lekarza prowadzącego okres tego nauczania.

Rodzice ubiegający się o wydanie orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania (indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego) wypełniają takie same wnioski dołączając do nich inne wymagane dokumenty wskazane poniżej:

Jeśli nauczanie indywidualne dotyczy ucznia szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie (szkoła branżowa lub technikum), wówczas do wskazanych druków należy dołączyć zaświadczenie od lekarza medycyny pracy. Rodzic może przedłożyć wydane przez szkołę zaświadczenie informujące, że w danym roku szkolnym nie jest prowadzona praktyczna nauka zawodu, w takim przypadku nie ma potrzeby przedkładania zaświadczenia od lekarza medycyny pracy.