Materiały edukacyjne i dydaktyczne

Jak stworzyć dziecku optymalne warunki do nauki?

Drodzy Rodzice! W związku z trudną sytuacją w jakiej wszyscy się znaleźliśmy, ważne jest, żebyśmy mieli świadomość, że nasze dzieci mimo, iż nie zawsze w pełni rozumieją to co się aktualnie dzieje, to widzą i odczuwają zmiany w ich codzienności. Nagle przestały uczęszczać na zajęcia szkolne i pozalekcyjne, nie mogą spotykać się z rówieśnikami, korzystać z atrakcji, które do tej pory były dostępne. Nie możemy pozwolić, żeby dzieci pozostały same z ich pytaniami i wątpliwościami, bo tylko nasza autentyczna obecność, cierpliwość, spokojna rozmowa zapewni tak ważne poczucie bezpieczeństwa. Każde dziecko w zupełnie inny sposób może zareagować na obecną sytuację. Niektóre dzieci będą radosne i podekscytowane z powodu braku zajęć w placówkach i możliwością spędzania większej ilości czasu z rodzicami, inne mogą odczuwać lęk i obawę przed zmianami. Bez względu na rodzaj odczuwanych emocji, ważne, żeby dziecko miało poczucie, że jesteśmy otwarci na jego potrzeby i wspólnie znajdziemy sposób, żeby zaadaptować się do aktualnej sytuacji.

Dlaczego dziecko potrzebuje granic?

Dyskusja o granicach zazwyczaj zamienia się w rozmowę o zasadach. Jesper Juul, duński terapeuta rodzinny proponuje, aby zamiast pytać „Co wolno, a czego nie wolno dzieciom?” zadać sobie pytanie: „Na czym mi, jako rodzicowi, zależy i jakie to ma konsekwencje dla mojego dziecka?”. 👨‍👩‍👦Jeśli chcę przekazać moim dzieciom ważne dla mnie wartości, normy, istotny jest sposób, w jaki to zrobię. ☀️Granice dużo skuteczniej wyznacza się za pomocą informacji i pozwoleń, niż zakazów.⛔️ Jeśli dziecko dostanie komunikat „Nie możesz biegać w domu.”🏃‍♀️Warto zadać sobie pytanie: czyja to zasada? O co mi chodzi, kiedy to mówię? Czy to brzmi wiarygodnie dla mojego dziecka? Dziecko skoncentruje się na bieganiu w domu, zamiast na innych aktywnościach. Dużo lepiej jest udzielić informacje: „Nie chcę żebyś biegał po domu, boję się, że zrobisz sobie krzywdę, kiedy się poślizgniesz albo wpadniesz na niebezpieczny przedmiot. W domu spacerujemy, a na dworze możemy biegać”. Pokazujemy wtedy maluchowi świat, który we wspomnianych granicach się mieści, a nie znajduje się w tajemniczej sferze czynności zakazanych.❤️

Zachęcamy do spotkania z dziećmi w świecie zabawy 🙂

DLACZEGO WAŻNE JEST MONITOROWANIE FUNKCJONOWANIA NARZĄDU WZROKU U DZIECI?

💻

Co Cyberrodzice powinni wiedzieć o TIK TOKu? Poniżej wskazówki

🙂

Co Cyberrodzice powinni wiedzieć o Minecraft? Poniżej wskazówki

🙂

Jak być cierpliwym rodzicem? Zachęcamy do lektury:-)

Integracja sensoryczna w domu? 🙂 Czemu nie? 🙂

Poniżej kilka pomysłów na zabawy:-)

Kilka pomysłów poniżej

Obecnie mamy szczególne warunki nauki, które wymagają dużej samodyscypliny i samokontroli. Dom, który kojarzony jest głównie z odpoczynkiem, relaksem stał się przestrzenią edukacyjną. Okazuje się, że w wielu przypadkach specyfika pracy w domu działa w sposób demotywujący.

Co zrobić, aby efektywniej się uczyć ? Poniżej kilka porad 🙂

Życzymy efektywnej nauki

10 wskazówek dotyczących wychowania dzieci

Dzieci się uczą i młodzież się uczy. Rodzicu, i Ty poświęć trochę czasu na naukę, Wychowanie dzieci nie jest proste, ale mamy 10 wskazówek, które Ci pomogą. Centrum Rozwoju Lokalnego – organizator ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców” kontynuując swoją misję wspierania edukacji najmłodszych, a także wsparcia rodziców w procesie wychowania swoich pociech, przygotowało kolejny materiał wideo z poradami. Film „Wychowanie dzieci – 10 porad psychologa” to materiał, który podejmuje 10 bardzo ważnych kwestii dotyczących wychowania dzieci. W roli przewodnika psycholog mgr Beata Liwowska.
Link do filmu: https://youtu.be/HxbYRBAKs7U

Korzystając z okazji przypominamy, że na stronie internetowej Centrum Rozwoju Lokalnego do pobrania są darmowe materiały do nauki w domu. Nowe materiały będą się ukazywać w każdą środę i każdy piątek aż do czasu, gdy szkoły i przedszkola wznowią funkcjonowanie.
Link do materiałów: https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/

https://www.facebook.com/71543004041/posts/10158201421164042/